Ako správne prať hodváb - časť 1

Ako správne prať hodváb - časť 1

Ako správne prať hodváb - časť 1

O údržbe hodvábu existuje mnoho mýtov a poloprávd. Je teda čas pozrieť sa na tento skvelý materiál a podrobne vám povedať, ako s ním zaobchádzať.

Opäť ide o úplne prírodný materiál živočíšneho pôvodu. Získava sa z výkalov priadky morušovej. Hodvábne tkaniny poskytujú pri nosení neoceniteľný komfort, sú priedušné, pohodlné, ich luxusný vzhľad je rozpoznateľný na prvý pohľad. Existuje množstvo hodvábnych prípravkov a ich zoznam by zaberal veľa miesta. Takže len niekoľko príkladov - látky môžu byť ľahké a priehľadné voály, plátno vhodné napríklad na košele, ale aj nohavice, satény a krep-de-čín na skvelé šaty alebo rafinované látky na obleky. Známe sú aj buret s hrubou, vrecovitou štruktúrou alebo dupión a šantung s typickými uzlíkmi vo väzbe a výrazným, často šenilovým leskom.

Zaujíma nás predovšetkým ich údržba. A treba povedať, že napriek často prevládajúcemu názoru sa drvivá väčšina hodvábnych tkanín dá prať.

Existuje niekoľko typov, ktoré sú škodlivé pre umývanie a je potrebné ich vyčistiť. Sú to už spomínané buret, šantung a dupióny, ako aj tafty a dukáty, hodvábny žakár (to platí aj pre kravaty), organza a všeobecne všetky pevnejšie hodvábne tkaniny, ktoré držia tvar. Praním by stratili svoju pevnosť a štruktúru alebo lesk. Samozrejme, záleží aj na spôsobe použitia, preto si do čistiarne vezmite aj hodvábne obleky a kostýmy, ako aj prepracované večerné šaty.

Ale blúzky, topy, tunikové šaty a iné skvelé hodvábne kúsky z vášho šatníka môžete prať.

O tom, ako sa o ne najlepšie starať a v čom ich prať, si povieme v ďalších častiach nášho seriálu.

Zobraziť všetky články