Údržba materiálov

TIPY NA ÚDRŽBU MATERIÁLOV

UPOZORNENIE

Upozorňujeme, že všetky druhy prírodných materiálov (vlna, hodváb, bavlna, ľan, viskóza a ich modifikácie) sa môžu pri prvom praní zrážať. Pred šitím to zohľadnite.

Nikdy neparujte materiály obsahujúce lycru alebo elastan!

Ak si nie ste istí niektorým postupom, vždy ho vyskúšajte na kúsku látky. V každom prípade vždy dodržiavajte symboly starostlivosti uvedené pre každý materiál.

ACETÁT

Tkaniny s vysokým podielom acetátu strácajú pri praní svoj tvar a lesk, t. j. degradujú. Chemické čistenie je lepšia voľba. Pri žehlení používajte miernu teplotu, najmä sa vyhýbajte naparovaniu. Dodržiavajte uvedené symboly údržby.

BAVLNA

Vo väčšine prípadov sa dá normálne prať. Žehlenie by sa malo vykonávať podľa príslušného označenia na žehličke. Dodržiavajte uvedené symboly údržby.

UMELÁ KOŽA

Vo väčšine prípadov sa dá umyť vo vlažnej vode, najlepšie ručne. Žehlenie na rubovej strane vykonávajte len pri nastavení najnižšej teploty žehličky, bez naparovania. Pri údržbe sa riaďte uvedenými symbolmi.

LEN

Vo väčšine prípadov sa dá normálne prať. Žehlenie by sa malo vykonávať podľa príslušného označenia na žehličke. Dodržiavajte symboly údržby.

POLYACRYL

Tkaniny s obsahom polyakrylu možno prať vo vlažnej vode, najlepšie ručne. Nesušte v sušičke ani v pare. Dodržiavajte uvedené symboly starostlivosti.

POLYAMID

Tento materiál možno prať pri miernych teplotách do 30 °C. Pri žehlení vyberte najnižšie nastavenie podľa príslušných značiek na žehličke. Dodržiavajte zobrazené symboly údržby.

POLYESTER

Tento materiál možno prať pri miernych teplotách do maximálne 30 °C. Pri žehlení vyberte najnižšie nastavenie podľa príslušných značiek na žehličke. Dodržiavajte zobrazené symboly údržby.

HODVAB

Chemické čistenie sa odporúča najmä v prípade silnejších materiálov, ako sú doupions, bouclé, tafty atď. V kontakte s vodou môže stratiť časť svojej pevnosti a lesku, t. j. degradovať. Ak aj napriek tomu chcete hodváb vyprať, urobte tak ručne a za nasledujúcich podmienok:

Je to jednoduchšie, ak je materiál mierne vlhký. Pri žehlení nikdy nepoužívajte rozprašovač vody ani naparovaciu žehličku. Pri údržbe sa riaďte symbolmi.

VLNA

Odporúča sa chemické čistenie. Niektoré druhy, najmä v zmesi s inými vláknami, možno prať - v zásade ručne a za týchto podmienok:

Pri údržbe sa riaďte symbolmi.

MATERIÁLY Z JEMNÝCH CHLPOV ZVIERAT (KAŠMÍR, ANGORA ATĎ.), VYSOKOKVALITNÉ SUPERJEMNÉ VLNY, VLASOVÉ VLNY

Iba chemické čistenie. Dodržiavajte uvedené symboly údržby.

VISKÓZA

Vo väčšine prípadov sa dá bežne prať pri teplote do 30 °C. Žehlite pri nižších teplotách, ako je uvedené na žehličke. Pri údržbe sa riaďte symbolmi.